Rabu, 02 Agustus 2017

Wisata Di Singapura Tempatwisatabizid

Tempat Wisata Di Singapura tempatwisatabizid Merlion Park, krenaria e Singaporit ne One Fullerton, prane zones se Qarkut te Biznesit Qendror. Kur jeni ne afersi te Merlion Park dhe One Fullerton, eshte e veshtire te humbasesh simbolin portik, qe konsiderohet si krenaria e Singaporit. Statuja e madhe Merlion, duke qendruar ne nje lartesi prej 28 kembesh, ka nje koke luani dhe nje trup peshqish dhe perfaqeson origjinen e perulur te qytetit si nje fshat peshkimi. Nga ketu, ju mund te shijoni pamje te mrekullueshme te gjirit Marina.

Ura e pare e helixit ne bote, e vendosur prane ures Benjamin Sheares, se bashku me Ura Ajrore Bayfront. Vendosur per t'u bere pike referimi tjeter i Singaporit, kjo ure kembesoresh arkitektonike unike eshte ura e pare e dyfishte spirale ne bote. Ngjashem me strukturen e nje ADN, ura ka pese platforma shikuese pergjate gjithe gjatesise per te shijuar pikepamjet e shkelqyera te horizontit te Singaporit dhe ngjarjet qe ndodhin brenda Marina Bay. Nga lart ura mund te kapni pamje mbreselenese panoramike te horizontit te Singaporit dhe gjithashtu te shihni ngjarjet qe ndodhin ne Marina Bay nga nje prej platformave te shikimit.

Nuk eshte krejt nje galeri arti ose muze, Qendra Discovery Singapori eshte nje atraksion unik, i cili eshte edhe qendra e shkences ne 510 Upper Jurong Rd, Singapor 638365. Qendra Discovery Singapore ndan historine e rritjes se Singaporit dhe pervojen unike te Singaporit ne Nje menyre interaktive dhe interesante. Qendra krenohet me nje teater XD me karakteristika te nje rides simulimi 4D. Teatri iWERKS krenohet me nje ekran te filmit me pese kate te larte. Mos harroni te gezoni emocionet e paintballs qitjes ne arenen Paintball Crossfire. Shtimi i emocioneve eshte galeria virtuale e xhirimeve dhe teatri i simulimit te krizes. Ekspozita Gateway ne Singapor Discovery Center paraqet historine e Singaporit ne nje video muzikore. Reporteri i Vendndodhjes ju jep mundesine te perjetoni tronditjen e gazetarise se transmetimit.

Portreti i Raffles 'Landing Site ne Singapor ne lumin Singapor; Ne fund te Parlamentit te Lane te Vjeter, Singapor, Singapor (Qendra Qendrore). Landing Site Raffles eshte nje vend historik ne Singapor. Besohet se ky eshte vendi ku Sir Thomas Stamford Bingley Raffles u ul ne me 29 janar 1819. Sir Thompson Stamford Bingley Raffles eshte i njohur si themeluesi i Singaporit. Ka nje statuje te bukur polymarble te Sir Raffles ne kete faqe per te paguar respektin per njeriun qe konsiderohet si themeluesi i Singaporit. Nga faqja e uljes se Raffles, ju mund te shijoni pamje panoramike te Singaporit dhe te shikoni per vete kontrastin mes ndertesave te vjetra koloniale dhe shkurreve te reja te Singaporit. Tempat Wisata Di Singapura tempatwisatabizid